There are no translations available.

FAQ - czyli często zadawane pytania na temat Araratu

 

Zapraszamy na nową stronę:


www.ararattrek.pl


a na niej nasza nowa oferta i dużo więcej informacji

 

1. Kiedy zaczyna się, a kiedy kończy sezon na trekking na Ararat? Kiedy najlepiej jechać na wyprawę Ararat?

Sezon na trekking na Ararat trwa około 3 miesięcy. Zaczyna się w połowie czerwca, a kończy w połowie września. Jednak nie oznacza to, że wcześniej czy później nie można wejść i zdobyć szczytu. Do połowy czerwca, a czasem i dłużej leży sporo nieroztopionego jeszcze śniegu, więc wspinaczka jest trudniejsza. Jest też chłodniej i im wyżej tym zimniej. To samo na przełomie września i października. Wtedy może już spaść nowy, świeży śnieg. Na Ararat można wejść o każdej porze roku, jednak najlepiej-najłatwiej zrobić to w miesiącach czerwiec-lipiec-sierpień-wrzesień.

2. Czy każdy może wejść na Ararat? Czy trzeba mieć dobrą kondycję przy trekkingu na Ararat?

Ararat nie jest trudną górą. Często się mówi, że to 5-tysięcznik dobry na początek rozpoczęcia przygody z tak wysokimi górami. Podczas wspinaczki na Ararat nie ma wielkich trudności. Wejście do 4200 m npm nie nastręcza wielu problemów oprócz objawów choroby wysokościowej. Dzień ataku szczytowego jest trochę trudniejszy - jest już wysoko, na początku ciemno (start ok.2.00 godziny w nocy), a od ok. 4800 m npm jest pokrywa lodowa i przydają się raki. A potem to już z górki :) Ale kondycją jako taką trzeba mieć, żeby się nie wykończyć :)

3. Z jakiej wysokości zaczyna się wspinaczkę na Ararat?

Wspinaczkę na Ararat zaczyna się z wysokości ok.2200 m npm.

4. Czy wymagane jest pozwolenie na Ararat? Jak załatwić pozwolenie na Ararat? Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia pozwolenia? Ile kosztuje pozwolenie na Ararat?

Tak, na Ararat jest wymagane pozwolenie. Pozwolenie można załatwić w Ambasadzie Turcji (w swoim kraju) lub w Dogubayazit (najlepiej skontaktować się z nami, a my to załatwimy). Do wyrobienia pozwolenia potrzebny jest paszport (ksero/skan) i grupa krwi. Pozwolenie kosztuje 50 dolarów.

5. Ile trwa wyprawa na Ararat? Ile dni i nocy trzeba spędzić na Araracie?

Wyprawa na Ararat trwa od 2 do 5 dni. Wszystko zależy od chęci grupy, od aklimatyzacji. Są grupy, które pokonują górę w dwa dni i jedną noc. Są grupy spokojniejsze, chcące się lepiej zaklimatyzować i poświęcają 5 dni i 4 noce na cały pobyt.

6. Czy na trekking na Ararat jest potrzebny sprzęt specjalistyczny? Czy są potrzebne raki i czekan? Kije trekkingowe? Kask?

Trekking na Ararat nie jest trudny i wymaga (dla własnego komfortu) kijków trekkingowych oraz na ostatni etap wspinaczki raki. Czekan i kask nie są potrzebne.

7. Co ciekawego można zobaczyć w okolicach Araratu? Czy są jakieś zabytki niedaleko Araratu? Czy można zrobić sobie tam jakieś interesujące wycieczki?

Cała okolica Araratu jest ciekawa, odmienna kulturowo od europejskiej. Są to obszary zamieszkane przez Kurdów. Oprócz tego, że można zobaczyć jak żyją, można obejrzeć trochę zabytków ormiańskich (np. ruiny starej stolicy ormiańskiej Ani) i osmańskich (np. Pałac Iszaka Paszy). A także ciekawe zjawiska naturalne tak jak słone jezioro Van czy gorące źródła Diyadin. Ale nie tylko. Zapraszamy na te podstrony: Okolice Araratu oraz Zobacz w Turcji. Możemy pomóc zorganizować ciekawe wycieczki po okolicach.

8. Czy z Araratu można zjechać na nartach? Czy Ararat to dobre miejsce na ski-tury? Kiedy najlepiej jechać na narty na Ararat?

Oczywiście z Araratu można zjechać na nartach. Można kilka dni po-ski-turować dochodząc do wysokości ponad 4500 m npm, a nawet do szczytu. Najlepiej na narty na Ararat jechać w miesiącach marzec-kwiecień, ale często już w styczniu Ararat jest całkowicie pokryty śniegiem i gotowy dla narciarzy. Na ski-tury można przyjechać również na Suphan Dagi, położony nad jeziorem Van.

9.Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

ogolnie1.jpg ogolnie1.jpg ogolnie1.jpg

Strona www.trekandbike.pl i www.ararattrek.pl jest własnością Asi i Musy Saltik. Ściąganie zdjęć i kopiowanie tekstów tylko za pozwoleniem. Wszystkie zdjęcia są naszą własnością i tylko my mamy prawo do ich rozpowszechniania.

Asia i Musa Saltik